Mesterskap skaper fravær
Skrevet av Thomas Myren, 8. mai 2008, 18:51
Rosenborg må greie seg uten både Fredrik Stoor og Abdou Razack Traoré i lengre perioder i sommer.
- Det skal bare mangle at de skal delta i sluttspill for sine egne land! sier Trond Henriksen til rbkweb.no.
Stoor blir etter all sannsynlighet tatt ut i EM-troppen til Sverige, mens Elfenbenskysten ønsker å bruke Traoré i OL i Beijing.
- Store mesterskap er en ting. At spillere generelt blir tatt ut på landslag betyr at de har gjort en god jobb på klubblaget, og det er vi stolte over. Dessuten skaffer spillerne seg internasjonal erfaring gjennom å spille landskamper, mener Henriksen.
Må finne vikar
Fraværene skaper likevel utfordringer for Rosenborg. Den svenske EM-troppen blir tatt ut tirsdag kveld, og skal samles på treningsleir om to uker. Stoor mister dermed seriekampene mot både Molde, Viking og Brann samt 2. runde i cupen.
- Det betyr at en annen må spille høyreback hos oss. Vi har folk å sette inn der, både Christer Basma, Roar Strand og Andreas Nordvik. Sjøl om vi vet at Fredrik mest sannsynlig blir opptatt med landslagsoppdrag, har vi ikke gjort noe uttak ennå, forteller RBK-treneren.
1 mill. i kompensasjon
FIFA og UEFA ble i januar enige om å begynne å
gi kompensasjoner til klubber, som har spillere med i VM og EM. Det daglige beløpet for hver spiller er 4000 euro, altså 32 000 kroner. Pengene skal fordeles likt mellom nåværende klubb og eventuelt andre klubber spilleren har tilhørt de to årene siden EM-kvalifiseringa begynte. Det vil si 1/3 for hver sesong.
Altså får RBK hele beløpet for Fredrik Stoor samt 2/3 av beløpet for Mikael Dorsin - om han også blir med i EM. Såvidt RBKweb forstår, er 1. juni satt som startdato og dermed blir det minst 18 dager for svenske spillerne. Det betyr at RBK får minst 576 000 kr + 380 000 kr = 956 000 kr i kompensasjon.
Fikk et løft
Fredrik Stoor fikk umiddelbart fast plass etter overgangen fra Hammarby i fjor, men ble senere vraket. Han kjempet seg tilbake på laget, og flotte kamper i Champions League ble belønnet med landslagsdebut mot Costa Rica i januar. Deretter har han fulgt opp med solide prestasjoner mot både Tyrkia og ikke minst Brasil.
- Fredrik har vært kjempegod. Han er en av flere som fikk et løft da vi gjorde om formasjonen til 4-4-2 i fjor høst, og har egentlig hatt framgang hele tida mens han har vært i Rosenborg. Det har han bevist gjennom å spille noen svært gode landskamper i vår, skryter Trond Henriksen.
Det er litt mer usikkerhet rundt Abdou Traoré. 19-åringen er født i Elfenbenskysten, men var i fjor ønsket på landslaget i hjemlandet til besteforeldrene, Burkina Faso. Han ønsket å utsette valget av landslag, og nå har det dukket opp mulighet for å spille for Elfenbenskysten i stedet. Både VM-kvalifisering i juni og OL-sluttspill i august er høyaktuelt. En Kina-reise vil bety at Traoré blir borte i over én måned.
- Så langt har vi ikke tenkt ennå, vi må gjøre oss ferdig med vårsesongen først, avslutter Henriksen.