Inter Milan - Rosenborg 3-0
Skrevet av Thomas Myren, 30. oktober 2002, 22:52
Spillemessig var det forholdsvis jevnt på San Siro, men Inter straffet Rosenborg hardt når trønderne gjorde tabber.
1-0: Alvaro Recoba og Inter jubler mens Christer Basma og Arni Arason fortviler...
Foto: REUTERS/Stefano Rellandini
Det høres gjerne rart ut at det kunne være jevnt når det ene laget vinner 3-0, men Inter var så slappe i det defensive arbeidet at Rosenborg gang på gang fikk store rom å boltre seg i. Dette førte også til flere gode sjanser.
Allerede etter 40 sekunder fikk Rosenborg sin første store sjanse. Azar Karadas kom på et fint løp fra sin uvante venstreving-posisjon og kom alene mot Inter-keeper Francesco Toldo. Dessverre ble Azar tvunget ut mot cornerflagget og det hele endte med bare et hjørnespark.
Etter 19 minutter kom nærmest en reprise av Vegard Heggems legendariske scoring mot AC Milan i 1996: Toldo kom på halvdistanse, mens Azar Karadas steg til værs i en duell med en Inter-forsvarer og headet mot åpent mål. Men uheldigvis snek ballen seg centimetre utenfor stolpen!
1-0 kom da Alvaro Recoba fikk tak i en ball som stoppet i Christer Basma og skjøt knallhardt mot Arni Gautur Arason som kastet seg. Dersom Arni hadde blitt stående kunne han sannsynligvis ha reddet med en fotparade...
Minutter senere ble Roar Strand spilt fram av Frode Johnsen. Høyrebacken lurte Inters Francesco Coco på mesterlig vis ved å spille ballen forbi på høyresiden av ham og springe fordi på venstre side. Strand kom dermed helt alene mot keeper, men udyktighet og uflaks gjorde at han skjøt rett på Toldo fra 6-7 meters hold.
Bare minutter etter pause fortsatte uflaksen for Rosenborgs del. Et Inter-angrep startet med at offside-plasserte Christian Vieri fikk ballen og la igjen - UTROLIG svakt av den belgiske linjemannen å ikke vinke offside! Men spillet fortsatte og til slutt fikk Sergio Conceição slått inn fra Inters høyreside. Janne Saarinen prøvde å klarere med hodet, men den steinharde headingen suste fordi ørene til Arason og i mål! At det går an - først offside, så selvmål!
- Det er surt å få et sånt mål imot. Spesielt når det kommer fra en soleklar offside. Linjemannen må ha vært blind på begge øynene. Hele stadion så jo at det var offside, sa påtroppende Rosenborg-trener Åge Hareide til Nettavisen.
Selvmålet fra finnen ga Rosenborg, som ennå hadde troen på at det gikk an å snu kampen, en skikkelig kalddusj. Plutselig måtte man score tre ganger, og det var selvfølgelig svært, svært vanskelig.
Men RBK ga ikke helt opp, og man klarte å spille ball langt inne på italienernes banehalvdel. Likevel ble det lite "futt" i de for anledningen helhvite fra Trondheim.
Drøye tjue minutter før slutt ble Rosenborg nok en gang straffet hardt etter en tabbe. Roar Strand prøvde å heade bort et innlegg, men dempet i steden ballen perfekt for Hernán Crespo som sa "ja takk" og klinket kula i mål. Tre Rosenborg-tabber og tre Inter-mål...
- Dette var surt. Spillemessig fikk vi dem dit vi ville. Men på det andre målet var de to meter offside, og det var et par hands i feltet. Jeg blir litt oppgitt. Jeg skal ikke finne unnskyldninger, men målene de fikk var tull-ball-mål, sa Nils Arne Eggen til TV3 etter kampen.
Samtidig vant Ajax 2-0 over Lyon nede i Frankrike. Dermed har Rosenborg verken sjangs til å gå videre i Champions League eller å få tredjeplass i gruppa og dermed UEFA-cupspill. Nå gjenstår kun en treningskamp mot Viking og hjemmekampen mot Lyon før sesongen og dermed også Nils Arne Eggens trenerkarriere er over.
PS! Harald Brattbakk spilte for første gang siden 1996 midtspiss for Rosenborg. Comebacket i hans tidligere posisjon ble ikke særlig vellykket og "Brattigol" ble byttet ut tidlig i 2. omgang.
KampfaktaInter Milan | 3-0 | ROSENBORG |
Alvaro Recoba 31 Selvmål (Janne Saarinen) 52 Hernán Crespo 72 | | |
Onsdag 30. oktober 2002Champions League, Giuseppe Meazza (San Siro), Milano, Italia
33 686 tilskuere
Rosenborg [4-1-4-1]Arni Gautur Arason - Roar Strand, Christer Basma, Erik Hoftun, Janne Saarinen - Bent Skammelsrud - Dagfinn Enerly (Trond Fredrik Ludvigsen 80), Frode Johnsen, Ørjan Berg, Azar Karadas - Harald Brattbakk (Odd Inge Olsen 57)
Gult kort RBK: ingen