Utskrift fra rbkweb.no

- Sterkere av den tøffe tiden
Skrevet av Marius Dahl, 3. juli 2014, 14:12

Et hardt presset Rosenborg-lag avsluttet vårsesongen med to strake seire etter fadesen mot Ranheim. Riku Riski, som scoret tre mål på de to kampene, mener nedturen styrket samholdet i laget.


Foto: Thomas Karlsen

Den sympatiske finnen møtte rbkweb.no etter den siste treninga før årets Europa League-eventyr sparkes igang mot Jelgava i kveld klokken 19. Mens Jelgava-spillerne entret matta for sin trening, forlot finnen Lerkendal iført en rutete skjorte.

- Det er alltid tøffe kamper, så det er viktig å starte bra. Vi starter hjemme, så vi bør ha en seier før bortekampen, sier Riski.

- Jeg syns faktisk vi har god kontroll på laget nå. Vi har sett dem på video, så vi kjenner spillerne og stilen de gjennomfører, så jeg mener vi er godt forberedt, lover kantspilleren.

Hvordan vil Jelgava opptre på Lerkendal?

- I den første kampen vil de nok prøve å unngå et tidlig baklengsmål. Vi vil nok ha mye ball og få lite rom. Jeg så de hadde noen store spillere, fysisk sterke spillere. De er alltid en trussel. I tillegg har de noen små spillere, spesielt på midtbanen. Det er noen gode enkeltspillere, så vi må passe oss for dem, advarer Riski.

Han og laget fikk en liten opptur med seks poeng og sju scoringer på to kamper etter at Ranheim avsluttet en mørk periode med cupexit - lagets tredje strake hjemmetap etter tapene mot Molde og 16. mai-kampen mot Stabæk. Kamper Rosenborg aldri skal tape.

- Det var viktige kamper for oss å vinne, men jeg tror ikke vi har endret så mye. Vi har noen spillere klare og snart kommer flere hjem fra VM. Det blir en hard kamp om plassene, men stilen har vi ikke endret, sier Riski om lovnaden om de etterhvert så omtalte "tiltakene" i forbindelse med diskusjonen rundt sportslig ledelses fremtid i klubben.

- Det var bare at samholdet ble sterkere, vi begynte å spille mer for hverandre. Vi fikk noen gode øyeblikk som var viktig for selvtilliten. Jeg syns vi ser sterke ut nå, slår han fast.

Har den tøffe perioden gjort dere bedre?

- Jeg syns vi alltid har hatt en god stemning i gruppa, men når man går gjennom tøffe tider sammen, så blir man sterkere. De siste kampene har vi løpt for hverandre og jobbet for hver ball. Det er nøkkelen, mener Riski.

Han fikk også en personlig utløsning av scoringer mot LSK og Start. Finnen scoret flere seriemål enn han har gjort hele våren.

- Når jeg spiller oppe i front er det viktig at jeg scorer mål, så jeg var veldig glad da jeg scoret i begge kampene, sier Riski, som ikke nevner sin nye rolle som grunn til den plutselige scoringsformen.

I kveld venter kvalifiseringsrunde én av i alt fire før vi eventuelt får høre Europa League-hymnen og møte de beste av de nest-beste i fotball-Europa denne høsten.

- Både for meg og laget er det ekstremt viktig å komme langt i Europa, så vi er klare for det. Vi skal komme langt, smiler Riski.

nyheter
forum