
- Jeg følte meg som en syndebukk. Selvmålet var liksom min skyld. Slik følte jeg det da jeg ble byttet ut. Jeg ser det annerledes nå, men føler det fortsatt som en skikkelig nedtur.
Børge Hernes dagen derpå. I leiligheten sin i Innherredsveien, høyt hevet over Nedre Elvehavn. Børge pleier å si at han bor på Øvre Elvehavn. Her føler han seg i alle fall ovenpå.
Mot Lillestrøm ble han tatt av banen i god tid før pause. Fire minutter etter selvmålet og to minutter etter det gule kortet.
- Nils Arne sa etter kampen at han var redd for et nytt gult kort og dermed utvisning. Den forklaringen var den eneste jeg fikk etter kampen, sa Børge Hernes.
Til Adresseavisen sa Nils Arne Eggen i går at Hernes spilte dårlig på høyrebacken. Børge Hernes er ikke på linje med treneren sin.
- Så dårlig var jeg ikke. I alle fall burde han ventet til pause med å ta meg ut. Det sved litt ekstra å bli tatt ut på dette tidspunktet. Jeg følte at han tok meg ut fordi jeg laget selvmål, sa Børge.
I likhet med resten av Lerkendal-publikummet la Børge Hernes merke til at byttet gjorde RBK til et bedre lag. Roar Strand tettet igjen bakover, og Morten Knutsen kom inn og storspilte. Stor jubel til slutt; Børge følte likevel at han hadde mye av skylden for at Lillestrøm lenge ledet. Da kan det være vanskelig å juble med.
Han slengte fra seg trøya si da han forlot banen. Da gutta gikk i garderoben etter første omgang, ble han sittende igjen i spillerboksen. Mutters alene og tilsynelatende lei seg. En fotograf og et TV-team fanget opp situasjonen.
- Å bli tatt av banen i en kamp er vanligvis ingen nedtur. Dette var det imidlertid. Og jeg må innrømme at nedturen etter hvert bare ble større og større.
- Såpass stor at du i dag er en deprimert RBK'er?
- Nei, det ble litt annerledes i etterkant. Jeg fikk noen gode ord fra noen av spillerne i garderoben. Slikt hjelper. Jeg trenger litt oppbacking og et klapp på skuldra etter en slik opplevelse - også fra trenerne.
Han er ikke helt sikker på om han har trenernes tillit. I starten av sesongen fikk han et femminutt her og et timinutt der. I det siste har det derimot snudd seg. Et par mål og noen gode innhopp; og vips så var han inne i varmen. Akkurat derfor var det så surt å gå på en smell mot Lillestrøm. Han innrømmer at det godt kan beskrives som en smell.
- Jeg har fått en knekk, og da er det ekstra viktig å komme seg ovenpå igjen.
- Har du tillit til Nils Arne Eggen?
- Jada, jeg har stor tillit til treneren Nils Arne Eggen. Jeg skjønner at han av og til må ta avgjørelser som dette. Men å bli tatt av banen sju minutter før pause. . ., det var skikkelig tungt, sa Børge.
Tungt var det i fjor også. Da sluttet sesongen med at han ble utleid til Vålerenga. Han returnerte til RBK i vinter, men vil ikke utelukke en ny utflukt.
- Det kan skje noe, men ikke før sesongen er over. En ny utleieperiode er uaktuelt. Noen klubber har vært i kontakt, men ingenting er avgjort. Aller helst vil jeg fortsette i Rosenborg, men jeg har lyst til å spille. Jeg tror Rosenborg forstår akkurat det.
Ola By Rise sier det, og Børge Hernes er selv enig. Det er kantspiller han først og fremst er. Og han legger også merke til at det er spillere som kan lage mål Rosenborg har jaktet på i sommer. Et par av dem er alt på plass, og i løpet av kort tid kommer trolig Christer George fra Strømsgodset. En ny utfordrer til Børge.
- Det blir selvsagt vanskeligere for meg, men i Rosenborg må det være slik. Jeg må prøve å spille meg inn på laget. Greier jeg det ikke må jeg forsøke noe annet. I forhold til Rosenborg vil vel det meste likne en ny nedtur, sa Børge Hernes.
PS. På sin egen hjemmeside undertegnet han med «goalgetter» i går. Selvironi kan være et godt hjelpemiddel mot nedturer.
Adressa (01.08.2000)