
|
Bent Skammelsrud trodde løpet var kjørt på landslaget etter Frankrike-VM i 1998. Men Rosenborg-krigeren har slått fryktelig tilbake.
Tirsdag er han trolig dirigent på Norges midtbane i EM-åpningen mot Spania.
- Jeg trodde vel egentlig at min siste mulighet var der og da. Jeg hadde flere yngre spillere foran meg, men tilfeldigheter har gjort at jeg får en ny sjanse, sier Bent Skammelsrud beskjedent til VG Nett.
Det var tvil om hvem av de tre sentrale midtbanespillerne Skammelsrud, Kjetil Rekdal og Ståle Solbakken som ville komme med i EM-troppen. Noe overraskende ble samtlige plukket ut av Nils Johan semb. Nå dreier speningen seg om hvem av de tre som starter sentralt på midtbanen mot Spania.
- Endelig blir vi ferdig med alle spekulasjoenene. Jeg har sagt at jeg gjerne ville få det avklart på et tidlig tidspunkt, sier Skammelsrud.
Ingen av de tre innvolverte hadde etter treningen mandag fått signaler om hvem som får sjansen. Semb er flink til å holde kortene tett til brystet.
- Vi er blitt prøvd like mye alle tre i formasjonstrening, så det er ikke mulig å tolke noe utira det, sier Skammelsrud og fortsetter:
- Det er ingen av oss som kan kan slå seg på brystet og si at "jeg bør spille". Jeg vil si at Kjetil og jeg er mest like i stilen, mens Ståle har litt andre kvaliteter. Han liker kanskje enda mer det å være ballsentral, forklarer RBK-strategen.
Skammelsrud gjorde sine saker bra da han spilte fra start mot Italia, i en kamp han for øvrig var kaptein.
- Følte et stort press for å gjøre det bra mot Italia. Jeg har spilt en del viktige kamper for Rosenborg, men kanskje ikke for Norge. Og dette er en ganske ny situasjon for meg, sier Skammelsrud.
For Kjetil Rekdal er den tette duellen en ganske uvant situasjon på landslaget. Han har vært en sentral brikke i mange år så lenge han ikke har vært ute med skader.
- Jeg er i god form, og er ikke noe dårligere enn de andre. Men det er ikke stor forskjell på oss tre, og jeg må være forbedredt på ikke å spille, sier Kjetil Rekdal.
- Føler du at formstigningen i serien har fortsatt her nede?
- Ja, absolutt. Men sjansen for at jeg spiller mot Spania er liten. Da må det skje noe rart over natten. Bent gjør det jo bra, og det er egentlig ingen grunn til å bytte, forteller Rekdal.
- Hvordan er det for deg å være i utfordrerposisjon i et mesterskap?
- Det er ikke morsomt å sitte på benken. Jeg har større ambisjoner enn det, men det er en utfordring å gjøre det beste ut av den situasjonen også, inrømmer 31-åringen.
Ståle Solbakken var ikke med i den siste kampen mot Italia. Han var opptatt med dansk cupfinale, som hans klubb Aalborg forøvrig tapte.
- Det var nok negativt med tanke på landslaget fordi jeg ikke kunne spille et sekund mot Italia, men jeg spilte jo til gjengjeld hele kampen mot Slovakia, sier Grue-gutten og legger til:
- Jeg blir ikke overrasket dersom jeg ikke starter.
VG (13.06.2000)