English version 
Rosenborg Web
SESONGEN 2012
 NYHETER
 KAMPER
 SPILLERE
 STATISTIKK
KLUBBEN
 HISTORIE
 KLUBBFAKTA
 MERITTER
 LERKENDAL STADION
EKSKLUSIVT
 LESESTOFF
 I GAMLE DAGER
 LEGENDER
 BILDESPESIAL
 LERKENDAL360°
MENINGER
 DEBATTFORUM
 KOMMENTAR
 DIN MENING
NYTTIG INFORMASJON
 BILLETTER
 VEIBESKRIVELSE
 BORTESUPPORTER
 INNMELDING I KJERNEN
SAMLING I BUNN
 GRATIS RBK E-POST
 MULTIMEDIA
 BOKHANDEL
 SPILL
 ANDRE I SVART-HVITT
 AUTOGRAFER
 LINKER
RBKweb
 RSS-KANAL
 ARKIV
 OM RBKweb
 ANNONSEINFORMASJON
 TA KONTAKT
 BRUK SOM STARTSIDE
SØK I ARTIKLER
Din mening: Sportslig leder
Skrevet av Kenneth Pettersen, 2. juni 2008, 00:12

Etter at Knut Torbjørn Eggen gikk av som sportslig leder blir det spekulert i hvem som skal ta over roret. Det kan virke som Erik Hoftun rykker opp fra sin assistentposisjon. Så er spørsmålet? Er det ikke på tide å tenke litt utenfor boksen og ansette litt ekspertise utenfra?

Ikke et vondt ord om Hoftun, men å ansette han ville vært den letteste utveien for styret nå. En trønder fra storhetstida i Rosenborg kan jo ingen "trondhjæmmer" mislike, og dessuten fungerer han jo så å si allerede i den rollen. Men på lang sikt tror jeg ikke det er lurt.

Hvilken kompetanse har egentlig Hoftun til å ta seg av overganger, kontrakter og andre økonomiske og sportlige beslutninger? Greit nok, han var spillende trener for Bodø/Glimt, en klubb som absolutt ikke har som mål å bli blant de 30 beste klubbene i Europa og der han med nød og neppe rykket opp i fjor. Trenererfaringen er grei nok den. Men hva kan han vise til når han skal ta over som sportslig leder?

Han har vært fungerende leder i noen måneder med blandende resultat. Kjøpene av Demidov og Jarstein var bra mens noen av de andre ikke har slått til enda. Nå skal det sies at Rosenborg hadde jaktet de spillerne en stund og at kjøp av spillere er ikke Hoftun alene om. Han har vært ivrig med Akademiet, det skal han også ha for. Men dette synes jeg er et tegn på at Hoftun passer mer som trener enn leder. Hvorfor ikke gi han en trenerjobb der han har erfaring fra før? Vi må sette de rette aktørene i de rollene de passer til. Han kan helt sikkert bli en bra sportslig leder i fremtiden i likhet med at Perry og Tørum kunne blitt gode trenere i fremtiden, men Rosenborg er ikke klubben å bli opptrent i, hvis ikke man er spiller vel og merke. Vi trenger erfaring og kompetanse noe som Hoftun kanskje mangler.

Når jeg tenker på Erik Hoftun og sportsdirektørjobben er det et bilde som dukker opp i hodet mitt. Nemlig bildet fra Adressa der hvor Hoftun skal ta imot Hamrén på Værnes. Den bestandig så velkledde Hamrén møter en Hoftun i joggebukse og fleecejakke. Nå har ikke kleskoden noe å si for hans prestasjoner som leder men det må være lov å vise litt profesjonalitet utad også.

Nå har jo ikke Hoftun fått jobben enda men det kan fort skje. Ansettelsen av Hamrén var et steg i riktig retning for en ny glanstid på Lerkendal, nå må vi ha et friskt pust i det administrative også. Det er ikke nok å ha vært spiller i Rosenborg for at man skal gå inn i hvilken som helst jobb i klubben. Nå må vi se utenfor boksen.

Kenneth Pettersen, Trondheim


Utskriftsvennlig versjon Utskriftsvennlig versjon | Diskutér «Din mening: Sportslig leder» i forumet! Diskutér «Din mening: Sportslig leder» i forumet!

nyheter 
forum 

ROSENBORG-MAIL
Brukernavn:
Passord:
Gratis RBK-mail
Glemt passord?

ANNONSE
SITATET

 © 1999-2012 RBKweb