START - ROSENBORG 1-3



» Kampfakta



VIKAR: Lasse Strand vikarierte i midtforsvaret og scoret sitt første mål for RBK.
Foto: Empics
Rosenborg vant programmessig 3-1 i bortekampen mot bunnlaget i Tippeligaen. Dermed leder trønderne ennå Tippeligaen komfortabelt.

Den tidligere Start-spilleren Morten Knutsen scoret Rosenborgs første mål for kvelden da han headet John Carews perfekte innlegg fint i mål. Knutsen syntes det var spesielt å score mot sine gamle lagkamerater.

- Det var en rar følelse å score. Jeg visste ikke hvor jeg skulle juble hen, så det endte med at jeg nesten ikke jublet i det hele tatt, fortalte Knutsen til VG etter kampen.

Etter 0-1-målet fortsatte Rosenborg-presset på Kristiansand stadion. Blant annet fikk John Carew flere gode muligheter til å øke ledelsen til Troillongan.

Start greide ikke å skape så mange sjanser mot RBK, og Arni Gautur Arason som var tilbake i Rosenborg-målet etter skade, fikk en forholdsvis grei dag på jobben.

Stillingen holdt seg til pause, men et kvarter ut i andre omgang var John Carew på farten igjen. Spissen vartet opp med et vakkert veggspill med Jan Derek Sørensen, før han satte sitt sjuende seriemål kontant i nettet.

Men etter hvert skulle hjemmelaget skape spenning i kampen. Femten minutter før full tid satte innbytter Raymond Hofstædter ballen bak Rosenborg-keeper Arni Gautur Arason. Og like etter var Helge Bjønsaas framme og skjøt like utenfor krysset.

På overtid skulle midtstopper-vikar Lasse Strand vise seg fram. Fosningen startet et fint raid inne på egen banehalvdel, avanserte oppover banen, før satte ballen utagbart forbi Espen Johnsen i Start-buret fra 20 meters hold. Dette var for øvrig Lasses første mål for Rosenborg.

Etter kampen fortalte Rosenborg-trener Nils Arne Eggen at han ser at spillerne sine er slitne for tida. Hardkjøret tar på.

- Vi har spilt tett med kamper helt siden januar, og en del spillere er veldig slitne nå. Jeg burde nok ha skiftet litt mer på laget i de siste kampene, men vi får prøve å klare oss de neste to kampene før det blir en pause. EM-pausen gleder vi oss til, sa Eggen til Aftenposten.

PS! Etter kampen innrømmet Morten Knuten dette overfor VG:
- Jeg tror ikke jeg har nikket ballen siden jeg var lilleputt.

Thomas Myren (14.05.2000)